Přeskočit na obsah

Výkon pod bodem mrazu: regálové zakladače M.A.S. pracují spolehlivě i v -28 °C

Plně automatizovaný regálový sklad. Přesně takovou zakázku, včetně paletizace, jsme realizovali pro známého českého výrobce mraženého pečiva. Jak už nejspíš předpokládáte, největší výzvu připravily projekčnímu týmu i montáži extrémní teploty. A co další nástrahy a výzvy? Přesně o nich je tento článek. 

Vyšší výkon a zároveň větší bezpečí? Automatizace skladu zajistí obojí 

Technologie začíná portálovým paletizátorem, který se skládá z přívodu prázdných palet, přívodního dopravníku kartonů s mraženým pečivem, ovíječky a etiketovacího zařízení. 

Jakmile naskládá paletizátor kartony na paletu, vloží mezi jednotlivá patra kartonů proklady, ovíječka kartony zajistí proti sesunutí a zařízení opatří příslušnou etiketou. Finálně zabalená paleta poté na paletovém dopravníku putuje do mrazírenského skladu. 

Jednotlivé části tohoto automatizovaného skladu představují: 

  • automatické regálové zakladače, oba o výšce 13 metrů a délkou dráhy 18 metrů 
  • spádové kumulativní dopravníky s celkovou kapacitou 900 palet 
  • vstupní a výstupní linka s válečkovými a řetězovými dopravníky 
  • 1 otočná stanice a několik rohových stanic 

Automatizovaný sklad má při kapacitě 900 paletových míst výkon 100 operací za hodinu (50 palet in/out). To umožňuje naložení kamionu do 40 minut jen s minimálními zásahy obsluhy. Vzhledem k váze palet, která dosahuje až 1 tuny, hovoříme o výrazném zjednodušení celého logistického procesu. Nemluvě o výrazném zvýšení bezpečnosti práce.

Nejen peníze. S automatizovaným skladem ušetříte také místo

Sečteno a podtrženo, projekt díky sázce na automatickou paletizaci a automatizaci skladu výrazně zrychlil celý proces a snížil provozní náklady. Automatizace zvýšila výkon o 50 % a naopak snížila počty pracovníků, kteří se provozu linky musí účastnit, o polovinu. Nově také není nikdo vystavený extrémním teplotám -28 °C a nevykonává těžkou a nebezpečnou fyzickou práci. 

Zvlášť ocenil zákazník vysokou kapacitu skladu ve vztahu k zastavěné ploše. Konvenční řešení skladu s vysokozdvižným vozíkem namísto automatických regálových zakladačů by vyžadovalo výrazně větší plochu.

Dává vám úplná automatizace skladu smysl?
Chcete znát své možnosti?
Dejte nám vědět, navrhneme vám nezávazně řešení.