Přeskočit na obsah

Robot vs. paletizátor: který má navrch a kdy? Část II.

Posledně jsme podrobně rozebrali, jak si vedou paletizátor a paletizační robot co do rychlosti skladování a prostoru, který obě technologie k provozu vyžadují. Z obou kategorií nám objektivně vyšel jako lepší volba paletizátor. Paletizační robot má teď šanci svého konkurenta dorovnat. Jak si vedou paletizátor versus paletizační robot z hlediska nároků na provoz a co do variability použití?

Programování, provoz nebo údržba: kolik vás budou stát?

Co si jako potenciální zákazník přejete ve výrobě? Nejspíš spolehlivé zařízení, které je nenáročné na údržbu, snadno se k němu shání náhradní díly a v případě potřeby je zvládne opravit běžný údržbář nebo elektrotechnik. 

Paletizační robot je z technologického hlediska nesmírně efektivní, leč také velmi složité zařízení. Vyžaduje speciální programování (co výrobce, to zpravidla vlastní programovací jazyk) a kvalifikovanou údržbu (přičemž školení stojí nemalé peníze). Pokud se paletizační robot pokazí, je zpravidla potřeba povolat k opravě výrobce nebo specializovanou firmu. Nemluvě o tom, že je po čas do příjezdu technika robot vyřazený z provozu. Dojde-li k závaznější poruše například na motoru nebo převodovce, vyšplhá se cena opravy snadno na tisíce eur.

Zajímá vás, jaká je rychlost skladování u paletizátoru a jak rychle dokáže skladovat paletizační robot?
A která skladovací technologie je prostorově úspornější?
> Dozvíte se v článku 
Robot versus paletizátor, část I. <

Oproti robotu představuje paletizátor podstatně menší risk, protože staví na jednoduché, léty prověřené mechanice. Skládá se ze standardních komponent, pohonů a pneumatiky, které jsou často shodné s díly jiných technologií. A tudíž snáze dostupné. Případnou opravu tedy snadno zvládne kvalifikovaná údržba. Vyhnete se tak případným drahým prostojům ve výrobě.

K programování i řízení paletizátoru se používá standardní PLC. Případné úpravy tak můžete realizovat interně, obejdete se bez externích programátorů. Náklady na dlouhodobou údržbu paletizátoru jsou navíc celkově nižší. Mezi našimi klienty jsou například i takoví, jejichž paletizátory fungují nepřetržitě deset i patnáct let.

Paletizátor nebo robot? K variabilitě skladovacích technologií… 

Jak už jistě tušíte, vítězem předchozí kategorie je pro jednoduchou mechaniku, dostupnost náhradních dílů a PLC programování paletizátor. 

Ve výrobě však čím dál důležitější roli také variabilita. Klienti požadují balicí stroje, které si poradí s různými velikostmi balení či obalů. Mění požadavky na rozmístění produktů na paletě, velikost či výšku palet. Jako výrobce musíme při každé realizaci se změnou počítat.

Z většiny propagačních letáků k robotům se dozvíte, že robot je v současnosti nejvariabilnější paletovací zařízení. Z hlediska pohyblivosti je to opravdu tak. Šestiosá ramena zajišťují volnost i přesnost vykonávaného pohybu.

Také ovšem musíte zvážit to, že při paletizaci většinou žádné složité pohyby nepotřebujete, výhoda tudíž nemá nijak výrazný přínos. 

Častým argumentem pro paletizační roboty je, že ve chvíli, kdy už stroj nebudete ke stávající činnosti potřebovat, můžete ho přemístit k jiné práci nebo do jiné linky. V praxi však k takové záměně dochází zřídka. Je totiž poměrně nákladná. Samotné robotické rameno totiž tvoří zhruba 25 % hodnoty stroje. Tři čtvrtiny vaší původní investice vyjdou nazmar.

Paletizátor je jednoúčelový stroj, přesto dokáže být překvapivě variabilní. Na jednom paletizátoru můžete paletizovat různé druhy produktů – od malých papírových sáčků po skupinová balení, dokáže pracovat s několika typy palet a pokud je navržený správně vstup a otáčení produktů, můžete slož kdykoliv jednoduše přeprogramovat a změnit.

Robot má své plusy

Abychom nebyli nespravedliví, řekněme, že v kategorii “variabilita” si obě technologie vyrovnaně konkurují. Paletizátor i robot dokáží manipulovat různé druhy zboží, záleží především na konstrukci gripperu (uchopovací hlavy) a požadavcích na konkrétní slož. 

Kde má robot naopak výhodu? Třeba v situaci, kdy máte více druhů zboží, více paletových míst a střední či nižší výkon. Pokud například potřebujete paletizovat dva druhy zboží ze dvou dopravníků při nízkém taktu stroje, doporučíme vám nejspíš robota. 

Z tohoto a předchozího pojednání byste snadno mohli usoudit, že je paletizátor přes všeobecné nadšení pro robotiku nejlepší řešení. I u nás však na místech a v situacích, které to vyžadují, nasazujeme paletizační roboty. Vždy záleží na situaci a podmínkách na konkrétním místě.

Pokud už například máte osvědčenou značku robotů, včetně vyškolené údržby, zkušených programátorů a zavedeného servisu, není důvod obávat se vyšších nákladů. Už jsme se setkali s aplikací mobilního kolaborativního robota, který pracuje každý den na jiné lince v jiné části závodu. Tím umožní automatizaci procesů, které by z hlediska návratnosti snad nešlo vyřešit lépe.

Jestliže však cílíte především na vysoký výkon, kompaktní řešení, dlouhou životnost a minimum vedlejších nákladů, hodí se paletizátor alespoň zahrnout do svých strategických úvah.

Chcete automatizaci, která má hlavu a patu?
Obraťte se na nás teď hned.