Přeskočit na obsah

Dopravníkové systémy

Úlohou dopravníkových systémů ve výrobních firmách je přeprava zboží nebo produktů. Dopravníky mohou mít podobu pásů, řetězů nebo soustavy válečků. Dopravníkové systémy obvykle propojují jednotlivé části výroby nebo technologie. A sice od místa, kde výrobní proces začíná, přes bod, kde se produkty balí. Až po sklad, kde čekají na cestu k zákazníkovi.

Pokud nejsou vyhovující dopravníky, ať už z důvodu flexibility nebo nedostatečného prostoru, používají se nejčastěji vysokozdvižné vozíky či regálové zakladače. Zatím ponejvíce manuálně řízené. Postupně se však rozšiřuje použití AGV (automated guided vehicles) a AMR (automated mobile robots). Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že zatímco AGV jezdí po předem určené dráze, AMR řídí v rámci určených koridorů nadřazený systém a jedná se o mnohem pokročilejší technologií.

V MAS Automation využíváme v rámci vlastních realizací spojení dopravníků a AMR. V kombinaci s další technoligií totiž AMR značně zvyšují flexibilitu přepravních systémů. Trajektorii pohybu zboží napříč firmou obvykle není možné zajistit pouze dopravníky, někde zkrátka musí zůstat prostor pro pohyb osob. Zatímco dopravník stojí na místě, AMR se může přemístit, vyhnout a uvolnit prostor jiným činnostem velice pohodlně.


Tip z archivu: Vsaďte ve skladu na regálové zakladače