Přeskočit na obsah

Vrstvový paletizátor

Vrstvový paletizátor je specifický tím, že ve složi vytváří vrstvu. Odtud také pochází jeho název. Zboží, které se s pomocí dopravníku dopraví k paletizátoru, si postupně na nerezové plošině nebo rolovacím koberci skládá do vrstev. Jakmile má vrstvu připravenou, paleta najede kousek pod rolny, koberec se otevře a zboží ‚‚propadne‘‘ na paletu.

Výhodou vrstvového paletizátoru je to, že umí skládané zboží na milimetr přesně vycentrovat. Takzvané čtyřstranné centrování je velkým plusem u neforemných balení jako třeba mouka. Pokud ta má stát stabilně na paletě, musí se skládání provést mimořádně pečlivě. Právě díky skládání po vrstvách se zboží nejprve navrství, vycentruje, položí na paletu a znovu vycentruje. To je zárukou maximální možné stability balení.

Dalším plusem vrstvového paletizátoru je rychlost. Fakticky jde o nejrychlejší způsob paletizace, jaký existuje. Zatímco jedna vrstva zboží sjíždí na paletu, paletizátor již pracuje na přípravě další vrstvy. Tím, že se zároveň jedná pouze o přesouvání, nikoliv zvedání nebo jinou složitou manipulaci, probíhá transport maximálně šetrně, bez újmy na paletizovaném zboží.

Jak si vede paletizátor v porovnání s robotem?