Přeskočit na obsah

Shelf-ready balení a jeho varianty: naše stroje umí všechny

Display-ready, retail-ready nebo shelf-ready packaging, zkráceně SRP, nebo česky také regálové či maloobchodní balení. To jsou různé názvy pro tutéž věc: balení produktů, které plní zároveň i funkci prodejního obalu. Obchodníci pak celé balení mohou umístit přímo do regálu, stačí jen odtrhnout horní část nebo sejmout víko. Pro váš produkt si můžete vybrat ten nejvhodnější typ SRP.

SRP šetří balicí materiál i pracovní sílu

Trend shelf-ready packaging hlavně v USA i západoevropských zemích už nějakou dobu převažuje, v některých odvětvích se toto balení využívá až u 90 % celkového objemu produktů a podobný vývoj předpokládáme i u nás. Není divu, tento typ balení má nespočet výhod pro výrobce i prodejce, protože šetří jak balicí materiál, tak i čas a náklady na logistiku a pracovní sílu.

Jednoduše krát pět

Celý trend SRP balení vychází z 5 požadavků, které ustanovil Institute of Grocery distribution, kterým by měly být obaly připravené pro maloobchodní prodej odpovídat:

  • Snadná identifikace. Výrobky sice dorazí do obchodu připravené na přímé umístění do regálů, jeho zásoby ale zůstávají na skladě. Když přijde čas doplnit zboží na regál, měl by být obal pro personál obchodu snadno identifikovatelný. To ušetří čas při hledání výrobku a jeho umístění na prodejní plochu. Na obalu by měla být uvedena značka výrobku a další identifikační znaky. Kromě toho je to příležitost na podporu propagační funkce a brandingu: atraktivní potisk regálového balení přitáhne pozornost nakupujícího.
  • Snadné otevírání: Otevření obalu musí být rychlé a bezproblémové. Obaly připravené pro maloobchodní prodej by neměly vyžadovat k otevření nůžky nebo vysouvací nůž, a jejich otevření, a tím pádem i vystavení by mělo být co nejjednodušší a nejrychlejší.
  • Snadné doplňování: Retailové řetězce šetří vyskladňováním přímo na prodejní ploše náklady na pracovní sílu. Asistent prodeje nebere každý sáček nebo vaničku jednotlivě do ruky, ale jednoduše umístí do regálu celé balení.
  • Snadné nakupování: Maloobchodní balení by nemělo být přínosem pouze pro prodejce, ale také pro zákazníka. Obal by měl zákazníkovi umožnit snadný přístup k výrobku. A nebo některé zákazníky motivovat, aby celé balení přesunuli k sobě do nákupního vozíku, což navíc podporuje to, jsou-li produkty v balení namixované.
  • Snadná likvidace/recyklace: Jakmile dojde k vyprodání všech produktů, musí být balení snadno odstranitelné a vyměnitelné za druhé. Nespornou výhodou regálového balení je také jednodušší recyklovatelnost: takzvaný sekundární obal, který se při regálovém balení využívá, je totiž vždy z jednotného materiálu.

Jaký typ SRP balení zvolit?

Ačkoli i z materiálového hlediska existuje mnoho typů SRP obalů, k nejrozšířenějším z nich patří obaly z vlnité či pevné lepenky. Rozdíly jsou však v konstrukci, která je variabilní, a řídí se požadavky zákazníka.

Balení typu TRAY znamená otevřený karton bez víka, nebo se snadno odtrhnutelným víkem. U tohoto balení existuje i možnost, aby bylo vpředu otevřené, případně vpředu otevřené a zkosené. Je možnost také otevřený tray s horní klopou.

Balení typu WRAPAROUND, které poskytují těsnější obepnutí výrobku, než jakého by se dalo dosáhnout u běžné krabice a tím podstatného ušetření prostoru při logistice, skladování i vystavení. Strana balení může být částečně otevřená či perforovaná pro snadné otevření.

V obou typech balení, mohou být sáčky, krabičky, tabulky, vaničky, doypack sáčky či kapsičky umístěny v jedné nebo ve dvou řadách a to jak na výšku, tak na ležato.

1NZd qp6k2d5sh2gI2M9 2ami Kj0c HYSWr9cUnL1SQNmuw4b ROZRDQK2yYc7vIOQkLVYsbM9i6WP8e0xASJdBt3NmXdCy i NQ WuAt5Tm6SuMk zmuVWPjbTbsIvqPYW8UqSQ4e2bVtm g

Jednořadé a dvouřadé balení typu TRAY s odnímatelným víkem.

GctY76nARY9S8vMRWlBJgONBJHJ11CMiH1FY YEvp6P8iW8Gr7R q0WGXapmImly13u8LYJN6Iyttkmd5fFMbNE6KVPR0hBXvu1cJnn4FOie 90wBOLYo20 ZVRNXIAwszkr2WvEST MfL75ng

Vpředu otevřené balení typu TRAY s odnímatelným víkem, jednořadé a dvouřadé.

Sg lfvHwTNMiuaJqw30ETskH4fjfWyzNzoMh QiEX4QxrKlaVG6R6rNsq97BW4im9LpyCu5R OxQoNPrR1L74 H 2wmWvt6 xZKsgI2V 7auhLyq0pKw2e37gy4vIXcWZU 2l aSvT6d7CzRJw

Vpředu otevřené a zboku zkosené balení typu TRAY s jednou a dvěma řadami.

VHJ5pcsTPTCs5D9xntGLL6OPTzMXzmx7ziqmPWEvS lchknmaSJSWmV SFaPgjLaKJvmIS3DCj5ORmlRnsmri1tIYVspz60k6x3 McZSjvckOmJHtDQB5l3hOKyiI aPvYRAkv3gD9Ry03DCrw

Dvouřadý otevřený TRAY s horní klopou.

qLhxzwtCYAi1gaQPizr0zWxmN7hFqDXMw664TpiWqCEd82ceRgvLeCo8fprwbKdeyLf44ZOGeYmjeLb7 l3oVl4CwvN6dyueBqGesZz i5aRS0vVb42361LunEQ9EWaj8Ialbq9vLuJh9d9f3g

Jednořadé a dvouřadé balení WRAPAROUND s otvorem na straně.

Rychlá doba si žádá výkonný a variabilní balicí stroj

S trochou nadsázky můžeme říct, že dnes nevíme, do čeho budeme balit zítra. Odpovědí na rychlé změny v požadavcích marketingu a zákazníků jsou variabilní balicí stroje, které jsou schopny výrobky balit do různých typů balení za krátkou dobu přestavby. Balicí stroj BTS umožňuje plynule nastavit velikosti přířezů, změna formátu v konstrukčních hranicích tedy není žádný problém. A co se doby přestavby týče, například nejvýkonnější balící stroj BTS2, který má výkon až 200 produktů / 20 kartonů za minutu, přestavíte do 15 minut – a to i při kompletní změně velikosti produktů, řazení i rozměru kartonů.

MXw1s4ld8ub5NX1jvBHZLg5b0PYglBKB9RPo0O51WETUUdWqH17FOd5FVx HfMKsoJfN9pBIA3f6gM FYpBYThYXQeeTR 1nt99i3pyPS9G4VtLQiilvTPKkBJPpqb oyh3GdzTR42r24sL78w

Balicí stroj pro regálové balení BTS2 Performance rychle přestavíte na různé druhy balení.

Řešíte SRP balení svých produktů? Máme balicí stroje na míru i vám. 
Obraťte se na nás teď hned.