Přeskočit na obsah

Paletový dopravník

Paletový dopravník slouží k přepravě palet. Může být řetězový nebo válečkový, v jakékoliv délce nebo konfiguraci, pokud to umožňují podmínky provozu. Součástí dopravníku mohou být také výtahy nebo otočné stoly. Zkrátka cokoliv, co usnadní a zefektivní přesun produktů napříč závodem.

Obvykle bývají paletové dopravníky nízké nebo přímo zapuštěné do podlahy. Má to svůj dobrý důvod. Pokud je potřeba v dráze dopravníku vytvořit přejezd, nebo pokud se produkty z dopravníku odebírají nízkozdvižným vozíkem, je každý centimetr výšky navíc nadbytečný a obsluhu linky komplikuje. Dopravník někdy pohání servomotor s frekvenčním měničem. Ten umožňuje přizpůsobit rychlost dopravníku a zajišťuje plynulý rozjezd i zastavení. To je obzvlášť důležité zejména u méně stabilních produktů jako třeba balení mouky nebo sáčky se strouhanými potravinami.

Co se týká vhodného materiálu, v MAS Automation obecně doporučujeme klientům vsadit na nerez. U dopravníků zrovna tak. Nerezové dopravníky jsou nenáročné na údržbu, a vyhovují i v provozech s nejvyšším hygienickým standardem. Jakákoliv barva se navíc dřív nebo později odře, čímž se zbytečně zvyšují náklady na údržbu.

Náš tip: Dopravník je základ efektivní logistiky