Přeskočit na obsah

Čas jsou peníze. Regálové balení šetří obojí

Co si vlastně představit pod pojmem regálové balení? Jde o typ balení produktů, který je zároveň prodejním obalem. Obchodník jej tedy v celém balení může umístit rovnou do regálu. Stačí sejmout víko, nebo odtrhnout horní část balení – záleží na typu obalu – a je připravený k prodeji. Největší výhodou tohoto typu materiálu je úspora balícího materiálu. Ve spojení s automatizací vám navíc dokáže ušetřit čas, náklady na logistiku i pracovní sílu.

Regálové balení: rychlé, strategické, šetrné

Pro regálové balení se v mezinárodním prostředí používá termín Shelf ready packaging (také zkráceně SRP) nebo Retail ready packaging. Na Západě tento trend už nějakou dobu převažuje, v některých odvětvích se “přímo do regálu” balí i 90 % celkového objemu produktů. Podobný vývoj můžeme časem očekávat i u nás, kam trendy tradičně doráží s malým zpožděním. Regálové balení totiž nabízí benefity, které lze jen těžko přehlížet.

Výhody regálového balení

Regálové balení je výhodné por výrobce i pro prodejce. Zdaleka nejen z marketingových důvodů. Retailové řetězce šetří vyskladňováním přímo na prodejní ploše náklady na logistiku i pracovní sílu. Asistent prodeje nebere každý sáček nebo vaničku jednotlivě do ruky, ale jednoduše umístí do regálu celé balení. (Což navíc některé zákazníky motivuje k tomu, aby následně celé balení přesunuli k sobě do nákupního vozíku.)

Vedle balících technologií jdou rychle dopředu také technologie tisku. Větší plocha obalu navíc poskytuje víc prostoru k tvořivosti grafikům a marketingovým specialistům, výrobce si tak může nechat potisknout produkt takřka libovolným motivem. Dalším nesporným plusem regálového balení je také jednodušší recyklovatelnost. Takzvaný sekundární obal, který se při regálovém balení využívá, je totiž vždy z jednotného materiálu. 

Regálové balení a automatizace: dvě mouchy jednou ranou

Regálové balení je nepochybně dobrá věc. Automatizace jej ovšem posouvá ještě o úroveň výš. Důležitou roli zde hraje variabilita. Máte na výběr, jestli se rozhodnete pro takzvaný typ wrap-around s odtržením horní nebo přední části, pro balení typu tray s víkem nebo jednoduchý tray s krytím nebo bez něj. Co víc, v porovnání s ručním je automatizované balení výhodnější také z hlediska spotřeby obalů. Například automatizované balící stroje M.A.S. tvoří obal z přířezů, které jsou podstatnější levnější než předlepené kartony se skládaným dnem. Všechny balící stroje jsou také vybaveny nanejvýš spolehlivým softwarem, který hlídá počet i typ balených produktů. Už se vám nestane, že by k zákazníkovi dorazilo víc nebo méně produktů, než kolik stojí ve smlouvě. 

shopping 1165437 1280
Šetří čas, materiál i lidskou pracovní sílu. Navíc může koncového spotřebitele ponouknout k nákupu většího množství produktu. Už vás napadl nějaký minus regálového balení?

V hlavní roli: balící stroje M.A.S. 

Regálové balení zdaleka není jen vymožeností výrobních gigantů. Hodí se jak pro velké, tak pro střední podniky i menší výrobce. Velikost zde ve skutečnosti není zas tak důležitá. Na automatizací balících procesů se hodí zamyslet tehdy, pokud chcete snížit celkové náklady na balící materiál. Rychlost, spolehlivost a úspora nákladů při balení byly ostatně hlavními motivy klientů, pro které jsme vyvinuli dvě varianty balících strojů: BTS1 Compact a BTS2 Performance. Hlavní výhodou BTS1 Compact je skladnost. I tak dosahuje stroj solidního výkonu až 120 zabalených produktů za minutu. BTS2 Performance si poradí s libovolným úkolem. Zabalí vše od vakuových vaniček, sáčků s krájenou šunkou, salámem nebo strouhaným sýrem až po doypack sáčky s nápoji, a to rychlostí až 180 produktů/20 balení za minutu. 

100% automatizace logistických procesů? Žádný problém

Vzpomínáte, že jsme o kus výše zmínili, že automatizace balících procesů zvedá regálové balení o úroveň výše? Co do možností moderních technologií, zdaleka to není všechno. Umíme navrhnout i zkonstruovat kompletní řešení od stroje na regálové balení přes paletizaci až po automatizovaný sklad s regálovými zakladači s automatickým vyskladněním. A to i pro tak náročné prostředí, jaké bývá ve skladech s mraženým zboží. Balící technologie od M.A.S. zkrátka nezastaví ani -28 °C. 

Jak by mohla vypadat vaše budoucí balící technologie?
Co všechno zvládneme s automatizací za vás?
Pojďme probrat možnosti.